خانه / کرج / دمیدن حیات دوباره به نهالستان بزرگ جنوب کرج

دمیدن حیات دوباره به نهالستان بزرگ جنوب کرج

فاطمه آجرلو روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:این نهالستان که توسط سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور درسال های گذشته احداث شده بود بنا به عللی در آستانه نابودی قرار گرفت.
وی ادامه داد: براساس توافقنامه بین سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج و سازمان جنگل ها و مراتع کشور، احیای این مجموعه از سال ۹۳ آغاز شد.
آجرلو با بیان اینکه نهالستان محمدشهردر حوزه جغرافیایی شهرداری منطقه ۹ کرج قرار دارد،گفت: از فروردین ماه سال ۹۳ طی توافقنامه ای، مدیریت بهره وری و بهره برداری از نهالستان بزرگ محمدشهر کرج تحت نظارت سازمان پارک ها و فضای سبز کرج برای مدت ۱۵سال آغاز شد.

۸۲۱۲۸۰۰۳-۷۰۸۲۴۷۵۴
وی یادآور شد: نهالستان محمدشهر قبل از تحویل متروکه شده بود به طوریکه علاوه بر توقف تولید، تعداد زیادی از درختان کهنسال آن نیز خشک یا نیمه خشک شد و مابقی در معرض نابودی قرار گرفت.
آجرلواظهارداشت: براساس آمار درسال ۹۳ و قبل از تحویل این نهالستان به سازمان پارک ها، تعداد درختان تر و سبزآن ۱۳هزارو۳۳۰ اصله، درختان خشک یک هزارو۴۴۷ اصله، درختان نیمه خشک ۷۹۲ اصله، کنده سبز۷۸۷اصله، کنده خشک ۵۱۳اصله و درختان افتاده برزمین ۱۴۷ اصله سرشماری شد.
وی گفت: اکنون با احیای بخش عمده ای از این نهالستان،انواع نهال های بومی و غیر بومی اصلاح شده مثمروغیر مثمربا مشخصات گواهی شده و شناسه دار برای تامین نیازهای گل و گیاه شهر کرج و استان های همجوار تولید و تکثیرمی شود.
وی، تولید انواع نهال، درختچه های زینتی و بوته ها، گل های فصلی و فعالیت گلخانه ای مدرن و مجهز به امکانات مکانیزه استاندارد را از ویژگی های کنونی این نهالستان نام برد.
آجرلو گفت: احداث نمایشگاه دائمی گل و گیاه به منظور ترویج و بازاریابی تولیدات نهالستان و فراهم کردن محیط آموزشی و ترویجی و ترغیب درامر مشارکت وحفاظت از فضاهای سبزاز جمله اقدامات صورت گرفته دراین نهالستان است.
وی ادامه داد: به همت سازمان پارک های شهرداری کرج محوطه های پژوهشی وخدماتی در زمینه های مختلف پرورش و تولید انواع نهال ومحیط و امکانات مناسب برای آموزش و ترویج حفاظت ونگهداری و توسعه فضاهای سبز
دراین مکان ایجاد شده است.
وی ، احداث ۱۴باب گلخانه به مساحت شش هزارو ۴۰۰ متر مربع برای تولید انواع گل های فصلی و قلمه انواع درختچه های زینتی، انجام مطالعات و اقدامات اولیه برای محصور سازی و دیوار کشی شخم و کشت کود سبز در ۱۰ هکتار از اراضی نهالستان به منظور تقویت و اصلاح خاک از دیگر اقدامات است.
عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان کرد: امسال ۱۷میلیارد ریال بودجه برای توسعه و احیای فضای این نهالستان از سوی مدیریت شهری کرج اختصاص یافته است.

آجرلو اظهار کرد: آماده سازی و کاشت پنج هکتاراز اراضی نهالستان در دو سال گذشته و آماده سازی شش هکتار دیگر از اراضی این نهالستان برای کاشت قلمه و تولید انواع نهال درختان غیر مثمر در دستور کار قرارگرفت.
وی گفت: اکنون سالانه بیش از یک میلیون ۶۱۴هزار گل فصلی و پوششی و درختچه و نهال، کاشت یک میلیون ۵۰۰ هزار عدد قلمه انواع گیاهان زینتی در گلخانه ها و تولید ۳۵۰ هزار اصله انواع نهال غیر مثمر در این نهالستان انجام می شود.
عضو شورای شهر کرج گفت: همچنین با تلاش سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج از دوحلقه چاه متروکه و یک حلقه چاه نیمه فعال نهالستان، دو حلقه چاه احیا و وارد مدار شده است.
وی پیش بینی کرد تا پایان سال ۹۷ ضمن احیای کامل این نهالستان، سیستم روشنایی و دیگر بخش های آن بهسازی و تکمیل شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *