خانه / سلامتی / ذرات ریز آلاینده را دست‌ کم نگیرید

ذرات ریز آلاینده را دست‌ کم نگیرید

تحقیقات پژوهشگران محیط زیست درباره تاثیر آلاینده‌ها نشان می‌دهند که تنها راه بهبود وضعیت سلامتی کودکان سراسر جهان عدم استفاده انبوه از سوخت های فسیلی است.

۰,,۱۸۵۹۴۸۱۰_۳۰۳,

دانشمندان علت اختلالات روحی و جسمانی و مشکلات رشد در کودکان را ذرات ریز آلاینده معلق در هوا می‌دانند.

ذرات ریز معلق در هوا باعث بیماری‌هایی چون آسم، اختلال کم توجهی- بیش فعالی و مشکلات رشد و کاهش سطح بهره هوشی IQ ) (، تولد زودهنگام و پدیده کم‌وزنی درنوزادان می شود.

به گزارش پروفسور پررا، رئیس مرکز تحقیقات بهداشت محیط زیست کودکان در کلمبیا، احتراق سوخت های فسیلی و پراکندگی ذرات و گازهای سمی آسیب‌های بهداشتی و رشدی بسیاری بر کودکان تحمیل می‌کند. دی‌اکسید کربن آلاینده ای است که بیشترین نقش را در تغییرات آب و‌هوایی دارد. هر یک از آلاینده های بیشماری که ناشی از سوخت های فسیلی هستند عوارض جانبی بسیاری را پدید می‌آورند.

بیشتر بخوانید: سالانه ۳میلیون نفر به دلیل تنفس هوای آلوده می‌میرند

پررا می گوید باید ورای دلایل علمی و اقتصادی مقابله با تغییرات آب و هوایی، سیاست جدیدی با تاکید برضرورت اخلاقی کاهش استفاده از سوخت فسیلی و تاثیرات آلاینده ها بر سلامت کودکان اتخاذ شود.

جنین و کودکان در حال رشد از لحاظ جسمی و روحی آسیب پذیری بیشتری از بزرگسالان نسبت به آلاینده های هوا، ضربه های جسمی، فشارهای روحی، محرومیت های غذایی، عوامل عفونت‌زا و امواج گرما وابسته به تغییرات آب و هوایی ناشی از احتراق سوخت های فسیلی دارند. دلیل آن کامل نبودن سیستم ایمنی و ضعف جسمانی آنها در کنترل حرارت و مقابله با آلاینده ها است.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که کودک در دوران جنینی و نوزادی آمادگی بیشتری برای آسیب‌ها و یا تغییرات ژنتیکی دارد و این صدمات می‌توانند سالها ماندگار باشند و حتی به نسل‌های بعدی هم منتقل شوند.

گزارشی از سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که مرگ ۳،۷ میلیون انسان ناشی از آلودگی هوا و ۴،۳ میلیون دیگر ناشی ازاحتراق آلاینده هایی نظیر ذغال، چوب و سوخت جامد است که در فضای دربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از پروفسور پررا انتشار آلاینده‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی و پراکندگی ذرات ریز معلق در هوا PM، کربن سیاه، هیدروکربن پلی‌سیکلیک آروماتیک ( گازهای اتمسفری)، جیوه، دی‌اکسید نیتروژن و دی‌اکسید سولفور و مونواکسید کربن دلایل عمده مرگ افراد هستند.


جنین و کودکان در حال رشد از لحاظ جسمی و روحی آسیب پذیری بیشتری نسبت به آلاینده های هوا دارند

ذرات ریز معلق در هوا یا آلاینده ‌های ذره‌ای(PM 2.5) در دود و مه‌دود یافت می‌شوند و قطرشان ۲٫۵ میکرون یا کمتر است. این ذرات که یا به طور مستقیم از طریق آتش‌سوزی‌های جنگلی وارد هوا می‌شوند یا در نتیجه واکنش گازهای خروجی از نیروگاه‌ها، صنایع و خودروها در هوا شکل می‌گیرند، به راحتی وارد ریه انسان و موجب بروز مشکلات تنفسی می‌شوند.

 

هیدروکربن پلی‌سیکلیک آروماتیک (PAH) دسته بزرگی از سرطان زاهای محیطی و مخرب‌سلول‌های عصبی هستند که در همه جا به عنوان آلاینده‌های محیطی از جمله آب، هوا و خاک دیده می شوند و به‌واسطه مقاومتشان در محیط های مختلف برای سلامتی انسان مضر هستند. آلاینده‌های دیگر ناشی از سوخت ‌های فسیلی و ازن از محرک‌های عمده دستگاه تنفسی هستند.

بر اساس تحقیقات پژوهشگران آمریکایی و لهستانی این گازها عامل اصلی تاخیر در رشد، کاهش بهره هوشی IQ، تشویش، افسردگی و بی‌توجهی و کاهش ماده سفید مغز در کودکان هستند.

همچنین ببینید

آلوده‌ترین مواد سبد غذایی خانوار کدامند؟

ه گزارش خبرآنلاین اگر نگاهی به خبرهایی از این دست بیندازید می‌بینید که در یک ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *