خانه / سلامتی / نشانه های کم آبی بدن را بدانید !

نشانه های کم آبی بدن را بدانید !

آب مایعی است که بدون آن حیات معنی ندارد. آب ترکیب اصلی خون، لنف و عروق است و حجم بالایی از بدن را تشکیل می دهد. به این ترتیب که فضای مابین سلول ها و همچنین داخل آن ها را اشغال کرده و در تمام عکس العمل های شیمیایی بدن، حفظ و کنترل دمای بدن، تنظیم فشار خون، دفع توکسین ها یا همان سموم بدن شرکت دارد و برای حفظ رطوبت چشم هاو روغن کاری مفاصل لازم است،

نقش این این مایه حیات در فعالیت سلول های عصبی مغز غیر قابل انکار است. بدن ما از طریق تنفس و تعریق آب نسبتا زیادی از دست می دهد، برای همین لازم است از طریق نوشیدن آب و مصرف غذایی آبدار نیاز های آن تامین شود.

در تابستان بیش از پیش آب بدن را تبخیر می کند و اگر به فکر جبران نباشید با مشکل مواجه خواهید شد. در این مقاله با نشانه های کم آبی بدن آشنا خواهید شد.

آیا پوستتان خشک شده است؟

یک باور رایج بین مردم شکل گرفته که خشکی پوست نتیجه کمبود آب است. به باور عموم نوشیدن آب زیاد باعث جوانی و شادابی بیشتر پوست می شود اما نتایج جدید پژوهش ها نشان می دهد که میزان آب مصرفی تاثیری در طراوت پوست ندارد.

خشکی پوست نتیجه تعداد غدد سبابه و میزان عملکرد آن ها و عوامل بیرونی مانند آب و هوا و استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی می باشد. البته حواستآن باشد که اگر به میزان کافی آب ننوشید بدنتان تبدیل به یک برهوت خشک می شود بدون شک پوستتان آسیب خواهد دید.

به عقیده محققان مصرف میوه و سبزیجات که سرشار از آب و مواد مغذی (ویتامین های A ,C ,E) هستندبیشتر از نوشیدن آب خالی باعث طراوت و شادابی پوست می شوند. پس هر ۴ تا ۵ ساعت یک بار میوه های مختلف میل کنید ،اگر اهل نوشیدن زیاد آب معدنی هستید بدانید که این آب ها به دلیل نداشتن فلوراید باعث آسیب پذیر شدن دندان ها شده و امکان پوسیدگی آن ها را بالا می برد. آب لوله کشی حاوی این عنصر استحکام بخش استخوان ها و دندان ها می شود، پس هنگام خرید آب معدنی محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشند و حتما از خمیر دندان هایی استفاده کنید که حاوی این عنصر هستند.

 

در طول روز مدام چرت می زنید؟

احساس خستگی مداوم می تواند نشان دهنده این باشد که به میزان کافی آب نمی خورید. اگر در طول روز مدام خواب آلوده هستید و دلتان می خواهد چرت بزنید احساس خطر کنید، چون بدن از این شیوه یعنی خوابیدن، برای کند کردن فعالیت هایش استفاده می کند تا اب بیشتری در خود ذخیره کند. خودتان را بطور مرتب به یک لیوان آب خنک مهمان کنید تا خواباز سرتان بپرد.

 

سر درد رهایتان نمی کند؟

سرتان بی دلیل تیر می کشد؟ احتمالا بدنتان این پیغام را مخابره می کند که نیاز به آب بیشتری دارید. مغز نیز مانندتک تک اعضای بدن برای گذراندن اموراتش به آب نیاز دارد. وقتی نیازش تامین نشود ساز مخالف می زند و سرتان درد می گیرد. همیشه یک شیشه آب دم دستتان بگذارید و جرعه جرعه بنوشید، احتمالا با این کار ساده مشکلتان رفع خواهد شد و نگرانی تان از بابت میگرن رفع خواهد شد.

 

مدام گرما زده می شوید؟

گرما زدگی یکی از مشکلات آزار دهنده و حتی خطرناک است. باید بدانید که بدن ما از آب برای خنک کردن خود استفاده می کند. به این ترتیب که ارگان های داخلی را بخصوص بعد از یک فعالیت جسمی شدید، در دمای مطلوب نگه می دارد. زمانی که آب کافی به بدن نرسد بخش خنک کننده داخلی به درستی به وظایف خود عمل نمی کند و در نتیجه شما احساس گرمای شدید می کنید، نبضتان تند تر می زند یا گرما زده می شوید این وضعیت گاهی بسیار خطرناک می شود.

 

دنیا دور سرتان می چرخد؟

سر گیجه و احساس منگی جزء علائم دیگر کم آبی بدن است. ریه های شما نیاز به آب کافی دارند تا به وظایفشان عمل کنند. اگر بخش خارجی ریه ها خشک شوند تنفس دچار مشکل خواهد شد، یعنی به سختی نفس خواهید کشید. در این صورت نیز میزان اکسیژنی که به مغز می رسد کاهش پیدا می کند، در نتیجه مغز نمی تواند عمل کرد درستی داشته باشد و دنیا دور سرتان می چرخد.

اگر می خواهید از این احساس خلاص شوید به طور مرتب آب بنوشید.

 

دهانتان مدام خشک می شود؟

اگردهانتان مدام خشک می شود احتمالا به این دلیل است که به میزان کافی آب نمی نوشید. اگر متوجه شده اید که خیلی زود لب هایتان خشک می شود و زبانتان به کامتان می چسبد، وقت آن رسیده که دست از کار بکشید و جرعه ای آب بنوشید. البته باید بدانید که مصرف برخی دارو ها نیز باعث خشکی دهان می شوند، برای همین احتمال دارد خشکی مداوم دهانتان به دلیل عوارض جانبی دارو های مصرفی تان باشد سعی کنید مایعات بیشتری مصرف کنید تا مشکلتان رفع شود.

 

احساس تشنگی امانتان را بریده است؟

مشخص است که هنگام تشنگی باید آب خورد اما باید حواستان باشد تشنه شدن علامت این است که شما به اندازه کافی آب نمی خورید. در واقع نباید کار به جایی برسد که تشنگی هلاکتان کند و بعد به سراغ آب بروید. توجه داشته باشید احساس تشنگی شدید نشان دهنده این است که بدنتان در حال دهیدراته شدن است، یعنی آب کم آورده است.

بدانید که احساس تشنگی مداوم می تواند علامت ابتلا به دیابت نیز باشد ،بطور مرتب آب بخورید تا کارتان به تشنگی نکشد، اما اگر تغییری پیدا نشد به پزشک مراجعه کنید.

 

رنگ ادرارتان تیره شده است؟

شاید کمی عجیب باشد اما زمانی که رنگ ادرار زرد و تیره می شود، بدن این زنگ خطر را به صدا در آورده است که به میزان کافی آب میل نمی کنید. حواستان به رنگ ادرارتان باشد و قبل آنکه رنگ آن تیره شود و بد تر از آن به قهوه ای بزند آب بیشتری مصرف کنید. باید بدانید یبوست و حتی عفونت ادراری نیز می تواند از علایم دیگر کم آبی باشد، پس تا می توانید آب و آب میوه طبیعی میل کنید.

 

وقت و بی وقت گرسنه تان می شود؟

شنیده اید که بعضی وقت ها بدن گرسنگی و تشنگی را قاطی می کند؟ بله! وقتی میزان کافی آب ننوشید بدنتان تصور می کند که گرسنه است در حالی که شما تشنه هستید. این توصیه بیشتر به افرادی که قصد لاغری دارند داده می شود. اگر وقت و بی وقت گرسنه تان می شود قبل از غذا خوردن یک لیوان آب میل کنید.

 

همچنین ببینید

با این پنج اقدام از خراب شدن دندان‌ هایتان راحت شوید

    حقیقات نشان می‌دهد رژیم غذایی مهمترین عامل کرم‌خوردگی دندان است. کرم‌خوردگی و پوسیدگی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *