خانه / دسته‌بندی نشده / ماهی ها در حال از دست دادن بویاییشان هستند

ماهی ها در حال از دست دادن بویاییشان هستند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که به علت افزایش سطح اسید کربنیک آب دریاها، ماهی ها در حال از دست دادن حس بویایی هستند.

بویایی ماهی

به گزارش دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه اکستر در انگلیس انجام شده است، نشان می دهد که افزایش ناگهانی دی اکسید کربن در اتمسفر اسیدی شدن آب اقیانوس را افزایش داده است.
در فرآیند اسیدی شدن اقیانوس ها، دی اکسید کربن آزاد شده در اثر سوزاندن سوخت‌ های فسیلی در آب دریا حل می ‌شود و به تولید اسید کربنیک منجر می‌شود که PH (خاصیت اسیدی یا بازی) آب را تغییر می‌ دهد.
یافته های این مطالعه بسیار حائز اهمیت هستند زیرا ماهی ها برای انجام همه کار از پیدا کردن غذا و جفت گرفته تا شناسایی شکارچیانی که در مجاورت آنها به سر می برند، بر حس بویایی خود تکیه دارند.
دکتر ‘کازیما پورتئوس’ محقق دانشگاه اکستر که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت که مطالعه آنها اولین تحقیقی است که تاثیر افزایش دی اکسید کربن در اقیانوس را بر سیستم حس بویایی ماهی ها بررسی می کند.
در این مطالعه، محققان رفتار ماهی های جوان دریا در سطح فعلی دی اکسید کربن را با سطوحی که احتمالا در پایان این قرن وجود خواهد داشت، مقایسه کردند. پیش بینی می شود که در پایان قرن حاضر سطح دی اکسید کربن دو و نیم برابر سطح فعلی این گاز باشد.
محققان در این مطالعه متوجه تغییرات عمده در رفتار ماهی ها در آب هایی شدند که بیشترین میزان اسیدیته را دارند. این ماهی ها نه تنها کمتر شنا می کنند بلکه به نظر می رسید متوجه حضور شکارچیان نیز نمی شوند.
یافته های این مطالعه که در مجله Nature Climate Change منتشر شد، مدرک دیگری دال بر خطرات اسیدی شدن آب اقیانوس ها برای حیات دریایی است.
یک تحقیق نیز پیش از این نشان داده است که دی اکسید کربن بر سیستم عصبی ماهیان نیز تاثیر دارد و پردازش اطلاعات را در مغز آنها مختل می سازد.

همچنین ببینید

خروپف کردن شدید با زوال زودهنگام فکر و حافظه در ارتباط است

خروپف کردن شدید با زوال زودهنگام فکر و حافظه در ارتباط است

به گزارش مرکز رصد اخبار unu.ir، به گفته محققان مرکز پزشکی لانگون نیویورک، مشکلات تنفسی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *