خانه / بارداری و مادر / دلایل و عوارض کمبود پلاکت در زنان باردار

دلایل و عوارض کمبود پلاکت در زنان باردار

۵۴۴۲۶_۱۵۲

پلاکت خون به سلول هایی گفته می‌شود که در صورت بروز آسیب دیدگی، ایجاد زخم و خونریزی در هر نقطه‌ای از بدن به قسمت‌های آسیب دیده می‌چسبند و با منعقد کردن خون و ایجاد لخته‌های خونی از خونریزی بیشتر جلوگیری می‌کنند. کمبود و نقصان پلاکت خون و یا میزان بیش از اندازه آن در خون بیماری محسوب می‌شود و باید درمان شود.

تعداد پلاکت نرمال در خون بین ۱۵۰تا ۴۵۰ هزار در هر میلی لیتر مکعب خون است. به وجود پلاکت بالای ۴۵۰هزار در خون، بیماری ترومبوسیتوز و به میزان پلاکت کمتر از ۱۵۰ هزار بیماری ترومبوسیتوپنی می‌گویند؛ آزمایش شمارش کامل خون به نام CBC می‌تواند میزان پلاکت خون در بدن را مشخص کند.

کمبود پلاکت خون در زنان باردار
۵۴۴۲۴_۱۲۳

۹۵ درصد مردم دارای پلاکت خون در حدّ نرمال و طبیعی هستند. با وجود این، ۸ درصد زنان در دوران بارداری از کمبود پلاکت خون رنج می‌برند. پزشکان کاهش پلاکت خون در زنان باردار را در یک حد متعادل طبیعی دانسته و آن را به دلیل تغییرات بارداری قابل توجیه می‌دانند. آن‌ها بر این باورند که کاهش پلاکت خون ناشی از حاملگی اگر کمتر از صدهزار نباشد، عارضه‌ای ندارد، ولی اگر به هر دلیلی کمتر از این مقدار شود، باید به فکر پیگیری و درمان بود.

علل و عوارض کمبود پلاکت در زنان باردار

مسمومیّت و دیابت حاملگی از جمله شایع‌ترین عوامل کاهش پلاکت خون در زنان باردار است. افت وکاهش پلاکت خون در زنان باردار، خطر خونریزی مغزی جنین را افزایش می‌دهد، زیرا اگر پلاکت خون مادر پایین باشد، پلاکت خون جنین نیز پایین خواهد آمد.

نشانه‌های کاهش پلاکت خون

خونریزی بینی یا لثه، وجود خون در ادرار یا مدفوع، در حالت‌های شدید‌تر خونریزی‌های داخلی و دستگاه گوارشی.
آزمایش خون تنها شیوه تشخیص کاهش پلاکت خون است که به زنان توصیه می‌شود چه در زمان بارداری وچه پیش از آن برای آگاهی از میزان پلاکت خون خود به پزشک مراجعه کنند و گام مؤثری در جهت حفظ سلامت خود و فرزندانشان بردارند.

همچنین ببینید

اگر دوقلو می خواهید بخوانید

بعضی‌ها برای اینکه تنها یک‌بار درد بکشند و بعضی دیگر از ترس دوباره باردار نشدن، ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *