خانه / رژیم غذایی و لاغری / کارشناسان: کاهش اندک وزن برای افراد چاق بسیار موثر است

کارشناسان: کاهش اندک وزن برای افراد چاق بسیار موثر است

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افراد چاق حتی با کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد می‌توانند گامی موثر برای سلامتی خود بردارند. کارشناسان رژیم‌های غذایی شدید را خطرناک خوانده و توصیه می‌کنند که افراد چاق گام‌هایی کوچک بردارند.

۰,,۱۸۱۱۸۶۰۹_۳۰۳,۰۰

کاهش وزن حتی به میزان بسیار کم برای جلوگیری از بروز بیمارها بسیار موثر است. ساموئل کلاین، استاد دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس آمریکا تاکید می‌کند که “این زحمت کم دستاورد بزرگی به همراه دارد.” تحقیقات جدید در اصل تایید بر نظرات پیشین کارشناسان است که مخالف رژیم‌های غذایی شدید برای افراد چاق هستند.

• به کانال تلگرام دویچه وله فارسی بپیوندید!

کریستینا هولتس‌اپفل، کارشناس آلمانی نیز رژیم‌هایی که در مدت کوتاه سبب کاهش وزن می‌شوند را خطرناک خوانده و می‌‌گوید: «حفظ وزن مناسب برای انسان وظیفه‌ای همیشگی است.»

بیشتر بخوانید: هشدار مقامات بهداشت: کودکان ایرانی چند برابر چاق‌تر شده‌اند

توصیه کارشناسان آمریکایی به افراد چاق کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد است. این کارشناسان با پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که کاهش وزن به مقادیر یاده شده سبب جلوگیری از بروز بیماری دیابت نوع ۲ و کاهش بیمارهای قلبی می‌شود.

به گفته کارشناسان کاهش حتی ۵ یا ۱۰ درصدی وزن کودکان و نوجوانان چاق می‌تواند گامی بسیار مهم برای آنان باشد

با کاهش وزن به میزان حتی کم، سوخت و ساز در بدن به‌طرز چشمگیری بهبود می‌یابد و حتی سبب کاهش قند خون و کاهش میزان انسولین در ارگان‌های بدن می‌شود.

اگر افراد چاق تنها ۱۰ درصد وزن خود را کاهش دهند ماهیچه‌های بدنشان امکان رشد می‌یابد و تاثیری مثبت بر سیستم دفاعی بدن داشته و باعث کاهش عفونت در بدن می‌شود.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان در تحقیق کارشناسان آمریکایی ۴۰ فرد بالغ شرکت داشته‌اند که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بطور متوسط ۳۸ بوده است. اگر شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰ باشد، این بدین معناست که فرد چاق است.

هیچ‌کدام از این افراد بیمار نبود‌ه‌اند. با شروع آزمایش به مدت ۶ ماه برخی وزن خود را حفظ کرده و شماری وزن خود را به میزان ۵، ۱۰ یا ۱۵ درصد کاهش دادند.

نتیجه آزمایش نشان می‌دهد که کاهش وزن در مورد افراد چاق حتی به میزان محدود نیز موفقیت‌آمیز بوده است. به گفته کارشناسان افرادی که وزنشان ۵ تا ۱۰ درصد کاهش یافته آشکارا تحرکشان افزایش یافته و زندگی آنان به‌طور کلی بهبود یافته است. جالب اینکه در این آزمایش شمار کسانی که توانستند تنها ۵ درصد از وزن خود را کاهش دادند، بیش از گروه ۱۰ درصدی‌ها بوده است.

کاهش چند کیلو در مورد افراد چاق شاید به چشم نیاید، اما به گفته کارشناسان می‌تواند برای سلامتی و حفظ تحرک این افراد، به‌ویژه نوجوانان چاق بسیار موثر باشد و گامی کوچک در جهت تغییر اساسی تغذیه، روند سلامتی و زندگی این نوجوانان باشد.

همچنین ببینید

شانزده مورد از بدترین راهنمایی‌ها برای رژیم غذایی

همانطور که می‌دانید شما نباید هر چیزی که می‌خوانید را باور کنید. احتمالا شما سالهاست ...

یک دیدگاه

  1. سلام
    از این مطلب خوب و مفیدتون
    تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *