خانه / شهرها / کرج دومین کلانشهر بزرگ ایران می‌شود؟
کرج
کرج

کرج دومین کلانشهر بزرگ ایران می‌شود؟

کرج در حال تبدیل شدن به دومین کلانشهر بزرگ کشور پس از تهران است.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، حال که تهران به دلیل تراکم زیاد جمعیت، به یکی از شهرهای گران کشور تبدیل شده است، کرج به واسطه نزدیک بودن به تهران شروع به جمعیت‌پذیری کرده و روز به روز در حال گسترش است.

کرج
کرج

بر این اساس پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی از جایگزینی استان البرز به جای مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور خبر می‌دهد.

او با تاکید بر اینکه حوزه‌های تحت نفوذ کلانشهرها در معرض گسترش بیشتری نسبت به مناطق دیگر است توضیح داد: کرج از جمله مناطق نفوذی بود که به دلیل نزدیکی به پایتخت قابلیت گسترش بیشتر را داشت و به تدریج با پذیرش جمعیت تبدیل به کلانشهر شد و با رشد جمعیت فعلی به زودی جای مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور را خواهد گرفت.

آمارهای مرکز آمار نیز این خبر را تصدیق می‌کند. در بین استان‌های کشور بیشترین مهاجر را در طول سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ استان البرز جذب کرده است.

رتبه نخست مهاجرپذیری برای استان البرز با جذب ۹۳ هزار و ۶۹۳ نفر مهاجر خالص که ۷٫۳۵ درصد کل مهاجران کشور را شامل می‌شود؛ ثبت شده است.

بر اساس این آمار در طول پنج سال مورد اشاره ۱۹۲ هزار و ۷۷۰ نفر مهاجر به استان البرز وارد شده و در مقابل ۹۹ هزار و ۷۷ نفر نیز از این استان خارج شده‌اند.

بنابراین خالص مهاجرپذیری البرز در این مدت ۹۳ هزار و ۶۹۳ نفر بوده است. در این آمارها که به تفکیک سهم مهاجرپذیری استان‌ها آمده است، استان تهران خالص مهاجرپذیری منفی بوده یعنی ۲۰ هزار و ۸۳۸ نفر بیشتر از مهاجران وارد شده، از این استان خارج شده‌اند.

تابناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *