خانه / سلامتی / اگر به کرونا مبتلا شویم هر روز چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟
کرونا

اگر به کرونا مبتلا شویم هر روز چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟

کرونا

اتفاقاتی که در بدن از روز آلودگی تا روز هفدهم می افتد.

این تحقیق که توسطِ مرکزِ کنترلِ بیماری‌های چین انجام شده است نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰‌درصد از مواردِ ابتلا به ویروسِ کرونای جدید خفیف است. نزدیک به ۱۵‌درصد شکل‌های شدیدتر آن را می‌گیرند و در این میان ۵‌درصد در سطحِ مرگباری بیمار می‌شوند.

 با تب شروع می‌شود. این رایج‌ترین نشانه در میانِ بیمارانی است که ویروسِ کرونایِ جدید را گرفته‌اند.

مطالعه جدیدی که بروی ۱۴۰ بیمار در بیمارستانِ دانشگاهِ ووهان انجام شده، نشان می‌دهد نشانه‌های بیماری از یک الگوی خاص پیروی می‌کند. در این مطالعه، نزدیک به ۹۹‌درصد از بیماران تب بالا و بیش از نیمی از آن‌ها سرفه‌های خشک و خستگیِ مفرط داشتند و تقریباً یک-سوم علاوه بر این نشانه‌ها، دردِ ماهیچه‌ای و تنگی‌ِ نفس نیز داشتند.

این تحقیق که توسطِ مرکزِ کنترلِ بیماری‌های چین انجام شده است نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰‌درصد از مواردِ ابتلا به ویروسِ کرونای جدید خفیف است. نزدیک به ۱۵‌درصد شکل‌های شدیدتر آن را می‌گیرند و در این میان ۵‌درصد در سطحِ مرگباری بیمار می‌شوند.

الگوی پیشرفتِ بیماریِ کوید-۱۹ به شکل زیر است:

روز اول: بیماران تب می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است خستگیِ مفرط، درد ماهیچه‌ای یا سرفه‌های خشک داشته باشند. تعداد بسیار اندکی ممکن است یک یا دو روز پیش از بروزِ بیماری دچار اسهال و احساسِ حالت تهوع نیز شده باشند.

روز پنجم: بیماران دچار تنگی نفس می‌شوند – به خصوص افرادِ مسن یا آن‌هایی که سابقۀ بیماری‌های تنفسی دارند.

روز هفتم: بنا بر مطالعه دانشگاهِ ووهان، افراد معمولاً در روز هفتم به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

روز هشتم: در این زمان، بیمارانی که بیماری‌شان در شکل شدید است (آن ۱۵‌درصدی که پیش از این هم گفته شد) دچارِ سندرومِ حاد تنفسی می‌شوند- یک نوع بیماری است که با تشکیل مایعات در ریه ایجاد می‌شود. سندروم حاد تنفسی معمولاً کشنده است.

روز دهم: اگر در این روز شدتِ بیماری افزایش یابد، بیمار باید به آی. سی. یو منتقل شود. این‌ها بیمارانی هستند که در مقایسه با مواردِ خفیف‌تر، دردِ شکمی بیشتری دارند و اشتهای خود را هم از دست می‌دهند. فقط تعداد کمی از آن‌ها می‌میرند: نرخِ مرگ‌و‌میر اکنون در حدودِ ۲‌درصد است.

روز هفدهم: به‌طور معمول، افرادی که بهبود می‌یابند، دو تا دو هفته و نیم بعد از تشخیص بیماری از بیمارستان مرخص می‌شوند.

باید یادآوری کرد که نخستین نشانه‌های بیماری ممکن است بلافاصله بعد از آلودگی در افراد ظاهر نشود. لارِن آنسِل مِیِر، یک اپیدِمیولوژیست از دانشگاهِ تگزاس، می‌گوید، ممکن است ۵ روز یا بیشتر از آلودگیِ یک فرد با ویروس گذشته باشد، اما او هیچ علامتی را نشان ندهد.

نخستین نشانه‌های بیماری بسیار شبیه ذات‌الریه است. اما پاراس لَخانی، رادیولوژیست در دانشگاهِ توماس جفرسون، می‌گوید بیماریِ کوید-۱۹ به شکلی کاملاً متفاوت با ذات‌الریه در بدن پیشرفت می‌کند.

لَخانی می‌گوید: «ذات‌الریه معمولاً به سرعت در بدن پیشرفت نمی‌کند. این بیماری با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود و وضعیتِ بیماران بعد از آنکه شروع به دریافتِ دارو می‌کنند به سرعت باثبات می‌شود و روند بهبودی به سرعت آغاز می‌شود.»

«اما در موردِ بیمارانی که ویروسِ کرونا گرفته‌اند، اینطور نیست؛ به این معنی که حتی بعد از شروع درمان و دریافتِ دارو ممکن است وضعیت بیمار رو به وخامت برود. یک مورد نشان می‌دهد یک زنِ ۳۳ ساله ۳ روز بعد از بستری در بیمارستان و دریافتِ دارو حالش وخیم‌تر از بدوِ ورود به بیمارستان شده است.»

کرونایی‌های جهان ۵۳۲۲۶۳ تن شدند

از تعداد ۵۳۲ هزار و ۲۶۳ مبتلا به کرونا تاکنون ۲۴۰۹۰ تن فوت شده و ۱۲۴ هزار و ۳۴۹ تن نیز بهبود پیدا کرده‌اند.
همچنین از ۳۸۳ هزار و ۸۲۴ مورد فعال یا مبتلا و تعداد ۱۹۶۳۵ تن حالشان وخیم گزارش شده است.
خبر دیگر در مورد این بیماری این است که بالغ بر ۱۴ درصد از بیماران بهبود یافته کرونا در چین، بار دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند.
همچنین آمارها نشان می دهد با توجه به الزام دولت ایسلند به تست کرونا از تمام مردم ایسلند نیمی از جامعه مبتلا به کرونا در ایسلند هیچ گونه علائمی نداشتند اما ناقل بیماری بودند.
بنابراین آمار ابتلا باید بالاتر باشد و آمارهای بالا صرفاً آمار دولت های جهان است که نمی تواند صحیح باشد و آمار حقیقی بسیار بالاتر خواهد بود.
این ویروس کاملا شناخته شده نیست و ممکن است هر لحظه جهش پیدا کند و قلب یا ارگان های دیگر را هدف قرار دهد.
حتماً در خانه بمانید.

این صفحه بروز می شود .
آخرین بروزرسانی ۸ فروردین ۱۳۹۹

دیلی میل
unu.ir
یاهو نیوز
خبرگزاری چین

همچنین ببینید

خواب اندازه مانع از بروز دیابت در مردان

به گفته محققان، خواب بیش از اندازه زیاد یا کم موجب افزایش ریسک ابتلا به ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *